Авіцена

«Великий целитель». «Голова мудреців», «Слава країни». «Авторитет істини» - такими титулами та званнями , ще за життя, був наділений видатний арабський вчений, філософ, лікар, поет та музикант Абу Алі Хусейн ібн Абдуллах ібн аль-Хасан ібн Алі ібн Сіна, у Європі відомий як Авіцена.
Його ім′я стало легендою на Сході, та інтерес до творчого та наукового спадку вченого вийшов далеко за межі мусульманського світу. 

Більше тисячі років пройшло з тих часів коли жив видатний представник найгуманнішої професії на землі – лікар Авіцена. Як учений і поет Ібн Сіна сформувався в період розквіту культури народів Ближнього Сходу, що розпачався в кінці 9 сторіччя. В ΙX-XΙ ст.. центрами культурного життя Середньої Азії були Бухара, Самарканд, Балх, Гургендж. Це були економічно розвинуті . на ті часи, міста , де проходила діяльність уславле – них середньоазійських поетів і вчених , серед них Рудаки, Фирдоуси, Фабари, Бируни, Омар Хайям та інші представники «золотого віку» культури Середньої Азії минулого.

Авіцена
В цій плеяді блискучих мислителів і вчених одне з перших місць займає Ібн Сіна - уславлений вчений, енциклопедист, що вніс великий вклад в різні галузі науки і культури як медицина, філософія, логика, психологія, математика, фізика, зоологія, поезія, музика та інш. Він прославився як талановитий педагог та мудрий державний діяч. Авіцена став зв′язковим між прогресивними західноєвропейськими медиками та представниками медицини Давнього Сходу. 
Авіцена народився у 980 р. в невеличкому селищі біля Бухари ( територія сучасного Узбекистану). Вже з перших років життя він був розумним та розвинутим не по роках і батько покладав на первістка великі сподівання. В 10 років він знав весь Коран, в 12 давав консультації з мусульманського законодавства, а в 16 став лікарем еміра Бухари. На той час юнак прочитав усі доступні йому дослідження з медицини. На службі у правителя він отримав доступ до бібліотеки палацу, що дало можливість вивчати природничі науки, а також музику та поезію. Результатом роботи став трактат «Книга зцілення», присвячений біології, фізиці, психології, геометрії та арифметиці, астрономії, логіці, музиці та метафізиці.
Авіцена

Безтурботне життя придворного вченого незабаром закінчилось. В Бухарі стало неспокійно і 22-річний Авіцена був змушений покинути батьківщину. Він здійснив тривале мандрування з караваном до Хорезму, правитель якого був прихильний до вчених. Кілька спокійних років дозволили Ібн Сині знову займатись науковими дослідженнями : він ставив хімічні і фізичні досвіди, займався астрономією. І головне, він таємно вивчав будову людського тіла. Таємничість в цій справі у ті часи була необхідна, бо вивчення внутрішніх органів людини каралося смертю. І навіть титул князя лікарів, яким нагородили медика в Хорезмі, не зміг би спасти його від казні.
У подальшому конфлікт з султаном зробив великого медика вигнанцем – він ніколи не повернувся додому і переїздив з міста в місто, не створив сім′ї… Але під час безкінечних мандрів, тихо їдучі на верблюді, Авіцена продовжував працювати : робив наукові замітки, писав вірші.
Авіцена

Знання Авіцени про людське тіло вражають і через тисячу років після того як були зроблені. Можна тільки уявити, яке враження вони мали на його сучасників.
Саме тому, і через 500 років після смерті Авіцени його труди з великою увагою вивчали та цитували видатні медики середньовіччя та епохи Відродження. 
Найвідомішим твором Авіцени, що зробив його всесвітньо відомим є медичний трактат «Ал-Канун-фі-Тібб» («Канон лікарської науки»). Багатий літературний спадок, залишиний людству Ібн Сіною, викликав увагу вчених всіх часів. За спогадами сучасників, уславлений Омар Хайям помер читаючи трактат Авіцени.
АвіценаАвіценаАвіценаАвіценаАвіценаАвіценаАвіценаАвіценаАвіценаАвіценаАвіцена