Статті

Календар знаменних і пам'ятних дат Хмельниччини 2013


Січень 

 95 років з дня народження Івана Петровича Пастушина (1918) – лікаря-нейрохірурга, лікаря вищої кваліфікаційної категорії, кандидата медичних наук, заслуженого лікаря України. І.П. Пастушин має державні нагороди: два ордени, Великої Вітчизняної війни (І та ІІ ступеню) і 14 медалей. За довголітню роботу в нейрохірургії нагороджений пам’ятною медаллю академіка М.Н. Буденка. Народився в смт. Сатанові Городоцького р-ну.

  Лютий

 65 років з дня народження Петра Федоровича Дудки – лікаря-терапевта, доктора медичних наук, професора. Народився в с. Мокіївка Шепетівського р-ну.

65 років з дня народження Михайла Юхимовича Ничитайла – лікаря-хірурга, доктора медичних наук. Народився в с. Капустин Старокостянтинівського р-ну.

 Березень 

75 років з дня народження Ярослава Сигизмундовича Лезвінського – ортопеда-травматолога вищої категорії, доктора медичних наук, професора, академіка УАН. Народився в с. Лучки Кам’янець-Подільського р-ну.

85 років з дня народження Євгена Миколайовича Панасюка (1928-2001) – доктора медичних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніка УРСР. Народився в с. Закупне Чемеровецького р-ну.

 Травень

75 років з дня народження Павла Михайловича Тимочків – лікаря-ендокринолога, кандидата медичних наук, заслуженого лікаря України. Після закінчення Чернівецького медичного інституту, у 1961 році був направлений на роботу в Хмельницький. З 1973 по 2001 рік очолював Хмельницьке медичне училище, 11 років працював головою обласної ради директорів технікумів і училищ Хмельницької області. Народився в смт. Мельниця-Подільська Тернопільської області.

110 років з дня народження Івана Андрійовича Шевчука – доктора медичних наук, професора. Народився в с. Плещин Ізяслівського р-ну.

Червень

90 років з дня народження Давида Львовича Піковського – лікаря-хірурга, доктора медичних наук, професора. Народився в смт. Стара Синява.

Серпень

80 років з дня народження Степана Мілентійовича Вінчука – лікаря-невролога, доктора мед. наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України. Народився в с. Велика Шкарівка Шепетівського р-ну.
 Вересень 

80 років з дня народження Володимира Антоновича Закордонця – доктора медичних наук, лікаря-гігієніста. Народився в с. Бебехи Віньковецького р-ну.

145 років з дня народження Юлія Йосиповича Манасевича (1868-1958) – першого заслуженого лікаря УРСР на Хмельниччині. Працював у м. Кам’янець-Подільському терапевтом у губернській лікарні (1896), шкільним лікарем (1899-1914), в армії (1914-1917), головним лікарем і консультантом дитячої поліклініки (1924-1958). Народився у м. Кам’янець-Подільському.

95 років років з дня народження Миколи Петровича Чорнобрового (1918-2007) – Хірурга, доктора медичних наук, професора, заслуженого лікаря України, Почесного громадянина Хмельницької обл. Народився в с. Нестеревці Дунаєвецького р-ну.

95 років з дня народження Олексія Дем’яновича Юхимця – лікаря-хірурга, кандидата медичних наук. Народився в с. Лотівка Шепетівського р-ну.

 Жовтень

85 років з дня народження Людмили Володимирівни Григор’євої – доктора медичних наук, професора, заслуженого діяча науки і техніки України. Народилася в с. Смотрич Кам’янець-Подільського р-ну.

60 років з дня народження Ярослава Івановича Пузича – кандидата медичних наук, хірурга вищої категорії, заступника головного лікаря Славутської ЦРЛ з медичного обслуговування населення. З 1983 року проживає і працює у м. Славуті.

 Грудень

70 років з дня народження Марії Григорівни Шаренко – лікаря-пульмонолога, заступника головного лікаря з медичної частини Хмельницької обласної лікарні, заслуженого лікаря України, кавалера двох орденів княгині Ольги. Народилася в с. Підлісний Олексинець Городоцького р-ну.


                                                                      15 грудня
                                    70 років з дня народження Марії Григорівни Шаренко

Марія Григорівна Шаренко – заступник головного лікаря Хмельницької обласної лікарні з медичної частини, кандидат медичних наук, лікар-пульмонолог, заслужений лікар України, організатор охорони здоров'я вищої кваліфікаційної категорії, відмінник охорони здоров'я.
Народилася 15 грудня 1943 року в с. Підлісний Олексинець Городоцького району. В 1966 році закінчила Тернопільський медичний інститут. Трудову діяльність розпочала у 1966 році як лікар-терапевт Хмельницької обласної лікарні. З 1971 по 1982 роки – заступник головного лікаря з лікарсько-трудової експертизи обласної лікарні. З 1982 року і по теперішній час Марія Григорівна працює заступником головного лікаря Хмельницької обласної лікарні з медичної частини.
Шаренко М.Г. заочно закінчила аспірантуру, після чого захистила кандидатську дисертацію з пульмонології.
Марія Григорівна поряд з основною роботою займається викладацькою діяльністю. Вона є автором і співавтором 58 наукових праць і статей, 4 винаходів. Делегат з’їздів пульмонологів та фтизіатрів України, учасник наукових конференцій, фахівець вищої категорії з організації і управління охорони здоров'я.
Гордість начмеда Шаренко М.Г. – той факт, що сьогодні в Хмельницькій обласній лікарні використовуються всі сучасні методи лікування. Постійно дбає про впровадження в практику досягнень науки та передового досвіду, поліпшення організації праці. Марія Григорівна багато робить в напрямку покращення культури і якості медичного обслуговування населення, наближення спеціалізованої медичної допомоги до сільських жителів.
Шаренко М.Г. за час роботи зарекомендувала себе висококваліфікованим спеціалістом охорони здоров'я. Сумлінна праця М.Г. Шаренко неодноразово відмічалась грамотами, подяками Міністерства охорони здоров'я України, обласної та міської держадміністрацій, обласного управління охорони здоров'я. Вона є кавалером двох орденів княгині Ольги.


                                                                Про М.Г. Шаренко

1. Науковці Подільського краю // Вчені Поділля: матер. респуб. наук.-практ. конф. присвяченої 55-річчю визволення України від фашистських загарбників.- Хмельниць-кий; Вінниця, 1999.- С. 58-59.
2. Нагребецька І. Народний лікар Марія / І. Нагребецька // Урядовий кур’єр.- 2007.- 7 березня.

                                                                                                                             Людмила Саксонік
                                                                                                                             завідуюча відділом
                                                                                                                             наукової інформації
                                                                                                                             і бібліографії ОНМБ
 
                                                                    12 вересня
                              95 років з дня народження Миколи Петровича Чорнобрового


 Микола Петрович Чорнобровий – доктор медичних наук, професор кафедри судово-медичної експертизи Хмельницького інституту регіонального управління і права, заслужений лікар України, почесний громадянин Хмельниччини.
 Народився 12 вересня 1918 року в с. Нестерівці Дунаєвецького р-ну Хмельницької області в сім’ї селянина. Семирічну школу закінчив у 1933 році. Працював на різних роботах. У 1940 році закінчив зооветеринарний технікум. З 1941 по 1945 р. перебував на фронтах Великої Вітчизняної війни. У 1946 році вступив до Вінницького медичного інституту, який закінчив у 1951 році. З 1951 по 1958 рік працював хірургом в Естонії, з 1958 по 1960 рік – завідував хірургічним відділенням Старокостянтинівської районної лікарні, з 1961 по 1963 рік – онкологічним відділенням Хмельницької обласної лікарні. З 1964 по 1979 рік працював головним лікарем Хмельницької обласної лікарні і одночасно завідував відділенням торакальної хірургії.
За період роботи в обласній лікарні, під керівництвом М.П. Чорнобрового, з успіхом виконували резекцію шлунка, гастроектомію з приводу раку, виразки, реконструктивні операції на жовчновивідних шляхах, грижі стравохідного отвору діафрагми та ін. В. обласній лікарні було створено пульмонологічний центр, до структури якого ввійшли торакальне і пульмонологічне відділення, а також допоміжні служби: рентгенологічна, лабораторна, функціональної діагностики. Центр став республіканською базою для науки і практики.
У 1968 М.П. Чорнобровий захистив кандидатську дисертацію на тему «Віддалені результати оперативного лікування хворих з гнійними процесами легень», а в подальшому за матеріалами пульмонологічного центру було підготовлено і захищено докторську дисертацію на тему «Оцінка результатів оперативного і консервативного лікування абсцесів легень»
Під керівництвом Миколи Петровича почали виконувати органозберігаючі операції на легенях. Він виконував перикардотомію при злипливому перикардиті. За 45 років активної хірургічної діяльності провів 10 тисяч операцій. За час наукової роботи підготував 7 кандидатів медичних наук, написав чотири монографії з актуальних питань хірургії, є автором понад 300 журнальних статей.
15 років був головою хірургічного товариства Хмельницької області, головою атестаційної комісії лікарів при обласному відділі охорони здоров'я. Протягом багатьох років працював у редакційній раді журналу «Клінічна хірургія». Обирався депутатом обласної ради.
За сумлінну працю М.П. Чорнобровий нагороджений орденами Леніна, Трудового Червоного Прапора, знаком «Відмінник охорони здоров'я». Нагороджений орденами Слави ІІІ та ІІ ступенів, медаллю «За відвагу» та іншими бойовими відзнаками. Учасник Параду Перемоги.
М.П. Чорнобровий був одним з активних організаторів у Хмельницькому двох всесоюзних, чотирьох республіканських науково-практичних конференцій, восьми конференцій обласного значення, а також семінару по лінії Комітету Всесвітньої організації охорони здоров'я.
Хірург вищої категорії М.П. Чорнобровий підготував до практичної роботи в хірургії багато спеціалістів, які нині працюють на відповідальних посадах. У 2000 році його ім’я занесено до «Золотої книги України 2000».
В особі М.П. Чорнобрового поєднується хірург-клініцист, талановитий педагог, громадський діяч.
Микола Петрович Чорнобровий пішов з життя у серпні 2007 року.


                                                             Про М.П. Чорнобрового

1. Аріон Г. Родина, родина – від батька до сина / Г. Аріон // Проскурів.- 1996.- 22 серпня.
2. Грищук Б. Через терни до зірок / Б. Грищук // Радянське Поділля.- 1974.- 24 лютого.
3. Дорогами великого життя // Медичний кур’єр Хмельниччини.- 2000.- №3-4.- С. 9.
4. Зустріч у редакції: [ Про зустріч з головним лікарем обласної лікарні М.П. Чорнобровим ] // Радянське Поділля.- 1977.- 2 грудня.
5. Микола Петрович Чорнобровий (до 80-річчя з дня народження) // Клінічна хірургія.- 1998.- №9-10.- С. 107-108.
6. Новак Т. Свято закінчилося на секретній «точці» / Т. Новак // «Є!».- 2000.- 2-8 жовтня.
7. Полянська Б.Ф. Золоті руки хірурга Чорнобрового / Б.Ф. Полянська // Дунаєвеччина очима документів, учасників і свідків історичних подій : матер. наук.-краєзнавчої конф.- К. : Рідний край, 1997.- С. 228-230.
8. Прокопчук В. Високоліття професора Чорнобрового / В. Прокопчук // Дунаєвецький вісник.- 1998.- 17 вересня.
9. Прокопчук В.С. Наш земляк – професор М.П. Чорнобровий / В.С. Прокопчук // Дунаєвеччина очима дослідників, учасників і свідків історичних подій: Зб. науково-краєзнавчих праць.- К.; Дунаєвці; Кам’янець-Подільський, 2000.- Вип. 2.- С. 218-220.
10. Прокопчук В. Професор Чорнобривий М.П. / В. Прокопчук – Хмельницький, 2003.- 150с.
11. Профессор Николай Петрович Чернобровый ( к 70-летию со дня рождения ) // Клиническая хирургия.- 1988.- №9.- С. 74-75.
12. Севастьянов С. Дорогами великого життя / С. Севастьянов // Медичний кур’єр.- 2000.- №3-4.- С. 9.
13. Чорнобровий Микола Петрович : [ Некролог] // Подільські вісті.- 2007.- 31 серпня.
14. Шандовська Л. Відомий лікар і у вісімдесят років вимушений працювати / Л. Шондовська // Подільський кур’єр.- 1999.- 3 вересня.
15. Шандовська Л. Про таких людей пишуть книги. Знайомтесь – лікар від Бога Микола Чорнобровий / Л. Шондовська // «Є!».- 2004.- 16 грудня.
16. Яхницька С. Перший професор на Хмельниччині / С. Яхницька // Проскурів.- 2008.- 25 вересня.

                                                                                                                              Людмила Саксонік
                                                                                                                              завідуюча відділом
                                                                                                                              наукової інформації
                                                                                                                              і бібліографії ОНМБ


                                                                     20 вересня
                                   145 років з дня народження Юлія Йосиповича Манасевича

Юлій Йосипович Манасевич – перший заслужений лікар УРСР на Хмельниччині.
Народився 20 вересня 1868р. в м. Кам’янець-Подільському в сім’ї лікаря. Його батько Йосип Мойсейович Манасевич закінчив медичний факультет Київського університету, в 1877-1879 та в 1892-1911 роках працював лікарем у Кам’янець-Подільскому.
Після закінчення медичного факультету Харківського університету у 1896 році Ю.Й. Манасевич приїхав у Кам’янець-Подільський, де протягом шести місяців працював у губернській лікарні лікарем-терапевтом, але мріяв вчитися на дитячого лікаря. Для набуття нових знань і практичного досвіду Манасевич їде за кордон. У Відні він штудіював дитячі хвороби у професорів Манті та Відергофера. 1899 року Ю.Й. Манасевич повернувся в Кам’янець-Подільський і був направлений у Баговецьку волость для ліквідації дифтерії. Після повернення з Баговиці працює безплатно при поліклініці «человеколюбівого» товариства. Лікує бідне населення міста і волостей, що були навкруги.
У 1903 році був призначений лікарем Кам’янець-Подільського двокласного міського училища, а в 1905 році його було мобілізовано на російсько-японську війну, де він працював лікарем-терапевтом. У 1914 році почалася перша імперіалістична війна, Юлія Манасевича мобілізують в російську армію, де він служить спочатку молодим лікарем, а пізніше особистим лікарем командувача 8 російською армією генерала О.О. Брусилова. За проявлення мужності на війні його було нагороджено орденом святого Станіслава другого ступеня та п’ятьма військовими нагородами.
Під час Великої Вітчизняної війни евакуювався в Саратов і працював в інфекційній лікарні, а в 1944 році повернувся в рідне місто. У Кам’янеці-Подільському, як лікар-організатор медицини, відновлював діяльність установ охорони здоров'я міста. Працює головним лікарем міської лікарні ім. В.І. Леніна, пізніше головним лікарем інфекційної лікарні, консультантом-терапевтом у госпіталі №3395, лікарем дитячої лікарні.
Манасевич Ю.Й. своєю невтомною енергією і систематичним удосконаленням свого фаху рятував дитинство міста і нашої області. Йому, одному з перших на Поділлі в післявоєнний період було присвоєно звання «Заслужений лікар УРСР». Манасевич був нагороджений орденом Трудового Червоного Прапора і медаллю «За доблесну працю у Великій Вітчизняній війні».
Більшу частину свого робочого дня Ю.Й. Манасевич віддавав праці в стаціонарі лікарні. Працював до останнього подиху. У 1968 році, повертаючись з лікарні, по дорозі додому, він помер. Похований на руськофільварецькому кладовищі.
Ю.Й. Манасевич, будучи на різних керівних посадах в органах охорони здоров'я міста, від своїх колег і підлеглих завжди вимагав порядності, почуття ліктя, завжди був готовим прийти на допомогу хворій людині.


                                                                Про Ю.Й. Манасевича 

1. 80-річний ювілей лікаря Ю.Й. Манасевича // Радянське Поділля.- 1948.- 11 грудня.
2. Гінзбург Є. 50-річчя лікарської діяльності Ю.Й. Манасевича / Є. Гінзбург // Радянське Поділля.- 1946.- 25 серпня.
3. Голодрігер М. 50 років благородної праці / М. Голодрігер // Радянське Поділля.- 1946.- 25 квітня.
4. Заслуженому лікареві Української РСР Ю.Й. Манасевича // Прапор Жовтня.- 1946.- 8 грудня.
5. Ковнер О. Славна сторінка історії / О. Ковнер // Прапор Жовтня.- 1986.- 26 вересня.
6. Мазурик Є.В. Людям служив до останку / Є.В. Мазурик // Нариси про минуле і сьогодення медицини Кам’янець-Подільського та Хмельниччини.- Кам’янець-Подільський : Абетка, 1999.- С. 162-166.
7. Манасевич Юлій Йосипович : [ Некролог] // Прапор Жовтня.- 1958.- 23 липня.
8. Паравійчук А. Кам’янець-Подільський у минулому і сучасному / А. Паравійчук // Вісник історико-культорологічного Подільського братства.- 1995.- №4.- С. 24.
9. Разинкина Е.С. Организация медицинского обслуживания населения Хмельницкой области / Е.С. Разинкина // Вопросы социальной гигиены, организации здравоохранения и истории медицины.- К., 1969.- Вып. 3.- С. 155.

                                                                                                                             Людмила Саксонік
                                                                                                                             завідуюча відділом
                                                                                                                             наукової інформації
                                                                                                                             і бібліографії ОНМБ